Editörün Seçtikleri

Haydi Kendi Biramızı Yapalım!

Cemşit ile organik bira günlerine hoşgeldiniz. 🙂

Bugünkü yazımızda evde bira yapımının kitler yardımcılığı ile nakadar pratik ve az maliyetli olduğundan bahsedeceğiz. Tabiki şunu hatırlatmak isterim evde 350 litreye kadar bira üretimi serbesttir ancak satışı yasaktır bunu ticari olarak düşünmenizi önermiyorum.

Evde Herkes Bira Yapabilir mi?

Evet evde tabiki de herkes bira yapabilir sadece biraz sabırlı olmanız gerekmektedir. Ancak ypımda mayalamaya bırakılan biranın belli bir sıcaklıkta tutulması gerekir. Eviniz çok soğuk veya çok sıcak ise bununla ilgili şüpheleriniz varsa bunun için köpük kutular kullanılabilir veya sıcak soguk dengesini sağlayacak çantalar kullanabılırsiniz.

Hazırlanması Gereken Kit Malzemeleri

Öcelikle başlagıç kiti satın almalısınız. İnternette ”evde bira yapımı” yazdığınız zaman satış siteleri göreceksiniz. Benim sürekli bira özütleri ve ilk etapta başlangıç kiti aldığım bir site var ve memnunum. Herhangi bir şekilde reklam yapamayacağımdan adını veremiyorum. Bu site üzerinden Özelden mesajla isterseniz verebilirim.

Başlangıç Kitinin içerisinde evde bira yapımı için gerekli olan tüm malzemeler var: Bunları sıralamam gerekirse termometre Mayalama kovası, şişe kapağı, kapak kapatıcısı, , temizleyiciler, şişe doldurma çubuğu, karıştırma çubuğu, şeker ölçeği, hava kilidi, şişe fırçası ve bira yapım kılavuzu. Tüm bunlar bir kolide size gönderilir. Birde bira özü var içerisinde tabi ama başlagıç olaı gönderiyolar genelde siz dilerseniz başka maltlar seçebilrisiniz.

Bira özü için çok fazl seçeneğiniz var aslında mısır birası buğday birası dark bira gibi yada daha hafif içili biralarda mevcut Alman biralari ve farlı ülkelerinde Biralarınının özlerini bulmanı mümkün seçenek ağınız geniş.

Bira Yapımına Başlamak

Hijyen çok önemli ilk önce size gönderilen 25 lt lik kovanzı güzelce temizleyin ve ardından kit ile gönderilen durulamalı ve durulamasız dezenfektanları kullanın. Kllanım talimatları zaten üzerinde yazacak o yüzden uzun uzun bu kısmı anlatmayacağım.

Ardından kovamızın içerisine 1 kilo toz şeker koyuyoruz ve üzerine ılık su ilave ediyoruz karıştırma çubuğu ile iyice karıştırıyoruz. Amacmız şekeri eritmek. Biramızı yaparken ekstra bir alkle ihtiyacımız yok ancak şekere veyaklaık 24lt kadar temiz suya ihtiyacımız var. Ben .çeşme suyu kullanmıyorum hazır damacanaları tercih ediyorum. Hiç çeşme suyu ile yapmadım kireç yüzünden tadını bozacağını düşünüyorum.

Şekerimizi iyice eritikten sonra pekmez kıvamındaki bira özümüzü ekliyoruz ve karıştırmaya devam ediyoruz. Bira özleri ile küçük bir kuru maya paketide geliyor onu eklemeyin sadece pekmez gibi olan özü ekleyin. İyice karıştırın ve ardından 24 lt ye gelecek kadar su ekleyin. Bira kovanızın üzerinde sıcaklığı takip edebilmeniz derece ve su oranı için lt ölçüleri mevcut. Suyuuu ekledik ve kapağı kapatıyoruz iki kişi birlikte koanızı iyice çalkalayın. Tekrar kapağı açık köpükleri karıştırma çubu ile aralayıp kuru mayanızı içine dökün. Tekrar kapağı kapatıp üzerindeki deliğe hava kilidini yerleştirin tüp gibi birşey. Takmadan önce Hava kilidinin içerisine biraz su eklemelisiniz. Biranız artık oldu yazın 20-22 gün civarında kıiın 24-25 gün civarında biranız fermante olur ve mayalanma tammalanır. Biranızın fermate sürecinde ortalama sıcaklığı 16-19 derece arasında olmalıdır. bu dengeyi sağlayamazsanız biranız bozulabilir. Bunuda bulundugunuz ortam sıcaklıgına göre kova etrafına koydugunuz buz veya sıcak su ile dengeleyebilirsiniz.

22-25 gün geçtikten sonra geldik şielemeye. Kovanızı yük sek bir yere kaldırın e alt kısımdaki çeşme ısmına bira doldurma çubuğunu takın. Şişelerinizi size gelen dezenfektanlar ile temizleyin işelerinizi önceden temizleme fırçası ile temizlemeyi unutmayın. Şişelerinizin içerisine doldurmadan önce şeker ölçeği ile şeker ilave edin. Şeker ölçeği üç ağızlıdır her ağız ayrı bir ölçektedir. 330 luk lara 50 yazan kısmı ile 500 lüklere 75 yazan kısım ile şeker ekleyebilirsiniz. Ve doldurma çubuğu ile doldurun. Size kit ile kapak ve apaklama aleti de gönderiliyor. Oalet ile şişelerinizi kapaklayın. Ve tum bunlardan sonra 15 gün kadar güneş almayan serin yerde (buzdolabı değil) muhafaza edin. 15 gününsonunda içeceğiniz kadarını buz dolabına oyun ve 1 gün kadar bekletin. Artk biranız içmeye hazır. Afiyet bal şeker olsun 🙂

Not: Şekeri şişelerin içine bira doldurduktan sonra koyarsanız bıranız gazlanır ve kopukler taşmaya başlar ammman öncesnde koymayı unutmayın. 🙂 24 litrenin 1 litresini şişelerinize doldurmayın son kısımda kalan tamamen tortudur içemezsiniz. Hijyene kesinlikle önem verin kasi taktirde küflenme ve bize zarar verecek bakteriler oluşma olasılığı kaçınılmazdır. Kendinize zarar vermeyin.

Denemeleriniz ile ilgili tecrübelerinizi benimle paylaşabilrsiniz. Afiyet olsun görüşmek üzere.

Bir cevap yazın