Makaleler

Kızımı Sütten Nasıl Kestim?

Selamlar herkese, 

Uzun zaman aralıklrıyla yazdığımın farkındayım. Birtürlü sayfamla ilgilenemiyorum. Ama her annenin yaşadığı bu zorlu süreci paylaşmak istedim ve yine yazıyorum ☺️ İnanılmaz sıkıntılı gerçekten!  Kızım sürekli bana yapışık bir halde yaşadığı için artık sütten kesersem belki biraz beni bırakır diye düşünerek son kararımı verdim ve bunu uygulamaya başladım. Tabi 18 aylık olmuştu bu arada. Kumsal zor bir çocuk sürekli emmek istiyor kimseye gitmiyor bebek arabasına binmiyor ve bunun gibi bir sürü şey yapıyor. Haliyle benimde artık sabrım kalmadı.  Eminim tepkileri sizede okurken tanıdık gelecektir ?

İlk gün yolculuk yaptık beraber kızım emerek uyuyan bir çocuk ama yolda yorulduğu için emmeden yorgunluktan uyudu. Yolculuğun ardından artık akşam uykusu geldiğinde emzirmedim. Göğsüme karabiber sürdüm ve ağzı yandığı için ağladı ağzını yıkadım su içirdim fakat yanması geçtiğinde yine emmek istediği için ağlamayı sürdürdü. Beni tekmeledi hatta tekmelemek için uzanır pozisyonda ayakları bana denk gelsin diye çok uğraştı. Biberonda süt verdim ve daha da sinirlendi bana fırlattı. Öncelikle bu durumu beni inanılmaz üzdü ama bir şekilde sütten kesmem gerektiği için kararlılığımı devam ettirdim. Ağlamaları uyuyana kadar kesilmedi çocukta haklı bu zamana kadar emerek uyurken birden alıştığının dışına çıkmak zorunda kaldı ve nasıl uyuyacağını  bilemedi. Artık fazla direnemez hale gelince biberonu kabul etti bitince de sırtını bana döndü uyudu.

1 hafta boyunca böyle devam etti diyebilirim. Ağlamalar, huysuzluklar, hırçınlık, isteksizlik vb. Tepkiler gösterdi. Ama sonrasında bu tepkileri yavaş yavaş azalmaya başladı. Ve yaklaşık 15 gün sonra falan bu durumu kısmen atlattık derken unuttu ? karabiber sürmek falan biraz evet insanı üzen bişey ama birkerede kesmek gerektiğini düşündüm. Zaman zaman sinirlendim, sabrımın kalmadığı dönemler oldu artık dayanamaz olduğum anlar yaşadım ancak şükürler olsun bitti. Sadece sabırlı olun er yada geç bu süreç bitiyor ?

hepinize bu konuda bıl şans diliyorum. Bu yazıyı daha önce yazmıştım ama paylaşmamıştım. Artık Kumsal 3 yaşında ?? epey zaman olmuş değil mi ??  

Bir cevap yazın