Kendin Yap

Eskiyi Yenile

Herkese selamlaaaaarrrrr, 🙂

Bu yazıyı yaptığım yeniliği sizlerle paylaşmak istediğim için yazıyorum. Eminim bu tarz değişimlerle ilgili bir çok video görmüşsünüzdür. 🙂

Belkide 40 yıllık olan vitrini, ayakkabılığa çevirdim. Yeterince ayakkabı alacak bir dolabım yoktu. Buna bir çözüm ararken eski eşyalarını yenileyen insanlara bende katıldım 🙂 Öncelikle kullandığım malzemeler havlu rulo ve akrilik boya. Akrilik boyalar, mobilyalarda zımparalanmaya ihtiyaç duymadan kullanılabilir. Ancak mobilyanın koyu veya açık renk olmasına bağlı olarak üzerine atılan kat sayısı değişir. Ben belkide 15 kat atmışımdır. Size öncesini ve sonrasını gösteren fotoğrafları ekledim. İki adet 4 kapaklı vitrin için 2 kutu boya ve 1 kutu vernik kullandım.

Bunlar benim kullandığım Vernik ve boyalar. 1 rulo boya , 1 rulo da vernik için. Boya işlemi bittiğinde fırçalarınızı muhakkak yıkayın yoksa sertleşirler ve kullanılmaz duruma gelirler.

Nasıl boyadım?

Öncelikle bir kaba biraz boya koydum ve rulo ile ince bir kat boyadım. Boyayı inceltmedim çünkü çok koyu bir renk vitrindi. 24 saat sonra bir kat daha boyadım. Ve bu şekilde renk istediğim gibi oluncaya kadar her 24 saatte bir kat boyayarak devam ettim. Boya işlemi bittikten 5-6 gün sonra vernik sürdüm. Vernik boyanın kemikleşmesini ve kabuk kabuk kalkmasını engellemek için şart. Boya yaklaşık 25 gün kadar sonra kemikleşmiş oluyor. O zamana kadar dikkatli kullanmak gerekiyor ve ıslak bezle silmemek gerekiyor.

Bütün bu işlemlerden sonra ufak değişiklerde ekleyip vitrini bitirdim ☺️ İçine raf kestirdim. Kapaklardaki camları çıkarıp duck ketenlerinden perdeler diktim. Perdeleri , eski usul mutfak tezgahı altı perdeleri gibi lastik ve çivi yardımı ile geçirdim. Kulpları yine aynı kumaş ile kaplayıp jüt ipinden de püsküller yaparak tamamladım.

Önceki hali.

Sizde eski eşyalarınızı değerlendirmeye ne dersiniz 🙂

Kulplar ve püsküllerin göründüğü bir açı.


Öncesi sonrası ☺️

2 thoughts on “Eskiyi Yenile

Bir cevap yazın