Dikiş Atölyesi

Garson Önlüğü Nasıl Dikilir ??

 Yeni bir proje ile karşınızdayım ! Bu yazımda garson önlüğü nasıl dikilir onu sizlerle paylaşacağım için çok mutluyum. Ne zamandır kendi hazırladığım bir şeyi paylaşmıyordum. Aslında aldığım bir sipariş sonrasında resim çekme ve yazıyı paylaşma fırsatı buldum diyebilirim 🙂 Hadi bakalım başlayalım 🙂

Seçtiğiniz kumaş size kalmış ama ben leke ve kir tutmaz duck keteni tercih ettim. Panama seçebilirsiniz daha uygun fiyatta olan alpaka da seçebilirsiniz. Bunlar şimdilik aklıma gelenler.

İlk olarak kendime bir kalıp hazırladım sizler bunu göz kararı da yapabilirsiniz tabi ki ama ben sizlere kalıbın ölçülerini vereceğim. Söylediğim gibi ölçüler tamamen size kalmış.  Benim önlüğüm garson boy normal mutfak önlüklerinden büyük. Kullandığım kumaşın eni yaklaşık 87 cm civarındaydı boyu ise 104 cm kadardı. 87 cm lik kısmı yani enini ikiye katladım.  Kalıbımı kumaşın katlı kısmına sıfırlayarak yerleştirdim.bu şekilde yerleştirince zaten dikiş payı da kenaralrında 3 parmak kadar kalmış oldu.  Koltuk altından  keserek bir parça çıkardım. Bu parçayı atmayın kullanacağız. Kalıbı nasıl yerleştirdiğimi ve parçayı çıkardığımı aşağıdaki resimlerde aşama aşama görebilirsiniz.

            

Parçayı çıkardıktan sonra, oval olan kısmından 4cm lik şeritler kesiyoruz. Bu şeritleri koltuk altlarına dikeceğiz. Bunu yapmamızdaki amaç büzülmeden düzgünce kenarı kıvırabilmek. KAlıbımı çıkardım ve kumaşımı açtım ardından kestiğim şeritleri kenarlara önce orantılı olacak şekilde iğneledim ve dikerken kaymasın diye teğelledim. Eğer şeritler kısa gelirse ki öyle olacaktır ilave şerit kesebilirsiniz. Ben ilave yapmadım benim için kalan mesafe kapanabilecek kadardı. Resimleri aşağıda oradan görebilirsiniz.

 

         

 

Dikme işleminden sonra artık kenarları kıvırmaya geldi. Diktiğimiz parçaların dikiş ütüsünü yapmakla başlayalım. Ütüledikten sonra dikişler içte kalacak şekilde kıvırıyoruz. Burada söylemek istediğim bir şey var. Ben kenar kıvırmayı bunlar sipariş olduğu için daha tok dursun diye şerit tela kullanarak kullandım. Paça ve kolları kıvırmada kullanılan bant diyebiliriz. Resimlerde göstereceğim. Kuşaklar ve boyun askısına gelince onları dilerseniz kenar kıvırırken içlerine yerleştirip öylede dikebilirsiniz. Ben kuşakları ve boyun askısını kıvırmaları yaptıktan sonra diktim. Bu işlemlerin resimleri aşağıda. Bu işlemi bütün kenarlara uyguladıktan sonra kenarları diktim.

        

Kenar dikişlerinden sonra kuşaklar için 50 x 10 cm ölçülerinde parçalar kestim ve eninden ikiye katladım diktim. Boyun askısında ise 80 x 10 cm ölçüsünde bir parça kestim. Boyunda tokalı yaptığım için birde Tokaya geçen bir parça kestim oda 10 x 15 cm civarında idi. tüm parçaların bir ucu açık kalacak şekilde 3 kenarını diktim ve ters çevirdim. Ardından açık kısımları içte kalacak şekilde katladım ve 4 kenara iç kısma yerleştirerek diktim.

              Kuşaklarımızı dikerken dikip ters çevirmek yerine içe doğru kenarlarını katlayıp üzerinden de dikebilirsiniz.

 

Önlüğün ön kısmına bir cep koymak için dikdörtgen bir parça kestim bunun ölçüsünü dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Önce cebin kenarlarını yine şerit tela kullanarak katladım ve katlar içte kalacak şekilde önlüğün üzerine yerleştirip ağız kısmı açık kalacak şekilde diktim. Ağız kısmına da katların açılmaması için önlüğe yerleştirmeden önce kenar dikişi geçtim.

         

Artık dikiş ütüsüne başlayabilirsiniz. Ütüledikten sonra önlüğünüz çok daha düzgün görünecektir. Dilerseniz üzerine nakış veya kanaviçe ile yazılar yazabilir biraz önlüğünüzü hareketlendirebilirsiniz. Umarım bu yazımı beğenmişsinizdir. Hepinize şimdiden kolay gelsin yeni yazılarda görüşmek üzere. 🙂

  

 

 

 

NOT: Kuşakların katlama yapılırken nasıl takıldığını göstermek için size başka bir önlük üzerinden örnek göstermek istiyorum. Buda bir tercih sonuçta değil mi 🙂

      

 

 

 

4 thoughts on “Garson Önlüğü Nasıl Dikilir ??

Bir cevap yazın