Makaleler

Aşırı Tüylenme: Neden Olur ve Nasıl Engellenir?

Aşırı Tüylenme: Neden Olur ve Nasıl Engellenir?

Hassas bir cildiniz varsa, istenmeyen türlerden kurtulma şeklinize dikkat etmelisiniz; çünkü bazı yöntemler çok agresif olup cildinizi tahriş edebilirler.

Bilimsel adı hirsutizmdir ve birçok sebebi bulunur. Sonucunda vücudun çeşitli yerlerinde birçok tüy görülür. Belli kadınları etkiler ve biz de bu yazımızda sizlere aşırı tüylenme hakkında bilgi vereceğiz: bu durum neden oluşur ve nasıl önüne geçilir. Kaçırmayın!

Çok tüy ve fazla tüyün farkları

Bazı kadınlarda, tüyler bacak, sırt yüz ve kollarda “normal”den daha çok çıkar. Bu bir sağlık problemi değildir; ancak estetik ve güzelliği etkiler ve aynı zamanda daha fazla bakım gerektiren bir durumdur.

Size yakın zamanda çok tüyün tanımını vermiştik, ancak aynı zamanda “fazla tüy” diye bir şey olduğunu da biliyor muydunuz? Bu durumda, tüy vücudun boyun, çene, göğüs, bacaklar, sırt, kollar, göbek deliğinin aşağısı gibi farklı bölgelerinde çıkmaktadır.

Bu durum erkek kelligi gibi erkeklerle ilgili durumlarla ilgilidir. Bilimsel adı hirsutizmdir ve kadınları etkiler. Küçük bir problem olarak gözükebilir. Ya da çok nadiren, hayattan zevk alınmasını engelleyen ciddi bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkar.

kıl-batması

Vücudumuzdaki tüy bu şekildedir

Kadınlar istenmeyen tüylerden kurtulmak için özellikle bacaklar, kasık bölgesi ve koltuk altlarını tıraş ettiklerinde, sir yaptıklarında veya herhangi başka bir yöntem kullandıkları zaman dahi, tüylerin vücudun büyük bir bölümünü kapladığı bilinen bir gerçektir (avuçlar, ayak tabanları ve mukoza zarları dışında).

Tüyün yağ bezleri yoktur ve çok kısa ve ince (2 mm’yi geçmeyen) lifli kılcal damarlardan meydana gelir. Boyu uzadıkça ve androjen hormonu sebebiyle kalınlaştıkça, kurumaya başlar. Bu hormonun üretimi erkeklerde çok yoğundur ve bu sebeple erkeklerin vücudunda kadınlara oranla çok daha fazla tüy bulunur. Ancak, bazı kadınlarda androjen hormonu fazla olur ve bu sebeple vücutlarının daha çok yerinde daha uzun, daha kalın ve daha koyu renkli tüyler çıkar.

Bir kadında hirsutizm görülüp görülmeyeceğini belirleyen bir diğer faktör ise genetiktir. Tüy kökleri, örneğin testosteron gibi farklı hormonlara tepki verir (“erkek” tipinin diğer bir örneği). Bu hormonlara en fazla tepki veren bölge ise kasık bölgesidir. İşte bu yüzden hem kadın hem erkeklerde burada daha çok tüy çıkar. Aynı durum tüylerin kalın ve yoğun olarak çıktığı koltuk altı bölgesinde de görülür.

Erkeklerin tüyleri kadınlara oranla göğüs, sırt ve karın gibi “tipik” bölgelerde daha kalın ve uzun çıkar. Çoğu kadının da bu bölgede tüyü vardır, ancak buradaki tüyler kısa, yumuşak ve belli belirsizdir. Ancak androjen hormonunun daha fazla çalıştığı durumlarda, tüyler kalınlaşıp uzar ve çoğu durumda da bu erkeksi bir görünüme yol açar.

kıl-alma

Peki bazı kadınlarda neden androjen seviyesi artar? Bunun sebebi örneğin konjenital adrenal hiperplazi (adrenal bezlerini etkileyen ve kortizol ya da “cinsel hormonlar” gibi belli hormonların daha çok salgılandığı genetik bir hastalık) veya polikistik over gibi farklı patolojiler olabilir.

Hirsutizme aynı zamanda gerginlik veya zihinsel stres aşırı kilo ve kısırlık da sebep olabilmektedir.

İstenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri

Vücut tüylerden kurtulmanın ve belli hormonların üretimini azaltmanın birçok farklı tekniği olduğundan, hirsutizm artık tıbbi bir sorun olarak kabul edilmemektedir. Ek olarak, artık çoğu uzman için “estetik” başlığının altında değerlendirilmektedir. Ancak, vücut tüylerinin artması kadınların özgüveni açısından sorun yaratabilir ve moral bozucu bir durum olabilir.

Tüyler kontrolden çıkmışçasına uzamaya başlarsa, bunun sebebi belki de hormonların üretiminde artışa yol açabilen stres olabilir. Bu durumu tersine çevirebilecek (doktor tarafından reçete edilen) diğer hormonlar mevcuttur. Ancak hasta hirsutizmi tedavi etmek için herhangi bir ilaç kullanmak istemiyorsa, o zaman var olan geleneksel tüy alma yöntemlerine başvurmak gerekebilir.

Sir

Bu yöntem İspanya ve birkaç Amerikan ülkesinde uygulanan en popüler yöntemlerden biridir Evde yapılabilir (isteyenler için) ya da bir güzellik salonunda yaptırılabilir. Sirle tüy aldırmanın tüyün geri çıkma süresini kişiye bağlı olarak 4-5 hafta kadar uzatması sebebiyle diğer tekniklere göre birçok avantajı bulunmaktadır. Zamanla sir uyguladıkça, tüy kökü zayıflar ve gitgide daha az yoğunlaşır ve incelir. Dezavantajı ise özellikle kasık bölgesi gibi belli bölgelerde çok tüy varsa acılı bir metot olmasıdır. Siri kolaylaştırmak için bir seferde birkaç bant kullanan sir yöntemleri mevcuttur.

ev-yapımı-ağda

Tıraş

Bu yöntemin elektronik tıraş bıçağı veya el tıraş bıçağı gibi birkaç farklı şekli bulunur. Bunlar erkeklerin kullandıklarıyla aynı tıraş bıçaklarıdır (ancak bazı mağazalarda tek fark, pembe renkli olmalarıdır). Bu tekniğin kullanımının tüyün daha kalın ve daha koyu renkli çıkmasına sebep olacağına dair bir inanç söz konusu da olsa, henüz kanıtlanmamıştır. Bu yöntemin avantajı acısız olmasıdır; dezavantajı ise özellikle hirsutizmden şikayetçi olanlar için en azından her hafta, oldukça sık, yapılması gerekliliğidir. Bu metodun, yüz gibi vücudun hassas bölgelerinde kullanılması önerilmemektedir. Sıcak su gözenekleri açtığından en iyisi duştayken uygulamaktır.

Cımbızla almak

Bu tür bir tüylerden kurtulma yöntemi hirsutizmden şikayetçi kadınlar için önerilmez; çünkü yalnızca birkaç tüyü almak için arada sırada kullanıma yöneliktir.

Lazer epilasyon

Uzmanlaşmış kliniklerde uygulanan bu seçenek ise aşırı tüylü kadınlar için bir çözüm olabilir. Dezavantajı ise çok pahalı olması ve %100 başarı oranını yakalayamamasıdır.

Tüy dökücü kremler

tüy-alma

Vücut tüylerinden kurtulmaya yönelik basit ve acısız bir alternatiftir. Ancak, bazı kadınlarda cilt tahrişine yol açabilmektedir. Bu metodu denemeden önce, az miktarda kremi bacağın bir kısmına uygulayarak test etmeniz önerilir. Bölge kızarır, kaşınmaya ya da “yanmaya” başlarsa, kremi derhal çıkartıp bir daha kullanmayınız.

ALINTIDIR…

Bir cevap yazın