Dikiş Atölyesi

Dikiş Dikmeye Nasıl Başladım?

Uzun bir aradan sonra tekrar biraradayız ☺️

O kadar yoğunum ki yazmaya vaktim olmuyor. Dikiş dikmeye nasıl başladığımı merak edenler için bunu sizlerle  paylaşmak istedim. Aslında çocukluğuma dayanan ancak bir türlü hayat bulamamış bir serüven siyebiliriz 🙂 

Ben daha ortaokulda okuyorken ağabeyimin ve babamın eskimiş pantolonlarını alır onları keser biçer iğneler terziye dikmesi için götürürdüm. Pantolonlardan etek ve çanta yapardım. 🙂 Yırtılan bir tshirtü badiye çevirirdim kotlarımı keser saçaklandırırdım. Ve bazı eskimiş tahirtleri batik yapardım kumas boyası ile şimdi var mı bilmiyorum ama toz boyalar olurdu suda eriyen onlarla boyardık kıyaftlerimizi ? 

Gel zaman git zaman üniversitedeyken  teyzemin bize dikiş makinası getirmesi ile yeniden merak saldım ama o dönemlerde uğraşacak vakit bulamadığımdan yine rafa kalktı. Eeee tabi iş güç gezmeler derken unuttuk bu ilgimizi. Evlendikten sonra bazı küçük hobiler edindim ancak beni pek tatmin etmedi sıkıldım uzun ömürlü olamadılar. 

Hamilelik dönemimde neden doğacak çocuğum için bişeyler dikmiyorum ki dedim ve oturdum makinanın başına ilk kez makine ile birşeyler dikecektim fakat nasıl kullanacağımı bile bilmiyorken tabi zor oldu ? Biraz kullanım klavuzu yardımı ve bir kaç dikiş videosu ile dedim ben bu işi çözerim oturdum ve bir ay dede yastığı diktim. Ardından babyneat diktim ve çok güZel oldu ? ve doğumda dağıtılacak lavanta keselerini diktim. Derken bir kursa yazıldım ancak bir kaç kere gittikten sonra düşük tehlikesi ortaya çıktığından (bunu daha sonra anlatırım) yine bu uğraşım rafa kalktı kursta yarım kaldı benim hevesimde. Taaaki doğuma kadar. Annem ve ağabeyim doğumdan bir kaç ay sonra benim bu ilgimi değerlendirmem için bana kara kafa singer antika bir dikiş makinası aldılar ancak bu seferde kullanamadan şehir değiştirdim ve makinam orda kaldı. Gittiğim yerde kayınvalidemin makinasını gördüm ve oturdum başına oda eski kara kafa antikalardan burda dergiside aldım kedıme ve biraz da dikiş videoları izledim ve başladım dikmeye ☺️ Hala bir kursa gitmeyi çok istiyorum enazından eksiklerimi tamamlamak için☺️ İnşallah kızım biraz büyüdükten sonra kursa gitmeye fırsat bulurum ?En büyük destekçilerim ise eşim annem ve kocaman ailem. 🙂 Şimdi ise piko dikiş nakış makinem var.  Hevesinizi kaybetmeyin dikişe gönül verdiyseniz üzerine düşün benim gibi uzun yıllar beklemeyin ☺️☺️☺️?? 

Bir cevap yazın