Dikiş Atölyesi

Kendi Bebek Bakım Çantanızı Dikebilirsiniz :)

Herkese merhabalaaarrrrrr,

Bazı yerlerde portatif toparlayıcı bebek bakım organizer ları görüyordum. Sonra kendim dikmeye karar verdim. Sizlerle de paylaşmak istedim umarım beğenirsiniz 🙂 Hadi başlayalım!

 

-2 adet 36 x 28 cm,  -2 adet 28 x 28 cm,  -1 adet 22 x 28 cm,   -1 adet 14 x 22 cm,  – 1 adet 7 x 18 cm ebatlarında kumaşlarımızı kesmekle başlayalım.

    

 

 

Ben tüm kumaşların arkasına ütü ile yumuşak tela yapıştırdım. Biraz daha tok dursun diye bu işlemi yapmanızı tavsiye ederim. Ama tabiki de tercih sizin kullanmak zorunda değilsiniz. 🙂 Tela yapıştırma işlemi de bittikten sonra 7 × 18 ve 14 x 20 cm ölçülerinde olan parçaların uçlarına ilik yapmak için birer tane lastik kestim. Kumaşların ön yüzü içte kalacak şekilde katladım ve iç kısmına lastikleri iğneledim. Lastiği iğnelerken yönünün ters olmadığından eminnolun sonra sökmek zor olabilir. Lastik koymadığım uç açık kalacak şekilde 3 kenarı diktikten sonra köşelerdeki fazla kumaşı kestim ve ters çevirdim.

    

 

 

Şimdi iki bölmeli cep kısmını dikmemiz gerekiyor. 22 × 28 cm lik parçamı 28×28 cm olan parcalardan birine iğneledim  ve ortasindan dikeyine doğru dikiş geçtim. Böylece iki adet cep elde etmiş oldum 🙂

  

 

Bundan sonrası parçaları yerleştirip tek bir dikiş ile toparlama kısmı. Bu yerleştirmeleri daha anlaşılır olabilmesi tek tek sırasıyla anlatıcam.

 

1-  En alt kısma 36 x 28 lik parçalarımdan birini yüzü bana bakacak şekilde y3rleştirdim.

 

2- Üzerine 28 x28 lik cepsiz olan parçamı ikiye katladım ve kat kısmı ortaya doğru bakacak şekilde sol kenara yerleştirdim. Siz dilerseniz sağada yerleştirebilirsiniz farketmez.

 

3- Sağ tarafa önce bant olarak kullanacağım parçayı ortalayarak yerleştirdim.

 

4- Bant ın üzerine cep diktiğim parçayı cepler altta kalacak şekilde yerleştirdim. Kat kısmıda ortaya bakmalı.

 

 

5- Emzik takmak için kullanacağım bantıda ortaya yerl3ştirdim

 

6- Son olarak 36×28 lik diğer parçamı arka yüzü bana bakacak şekilde yerleştirdim. Tüm parçaları yerleştirip iğneledikten sonra kenarları diktim. Fakat bir kenarın ağzını kumaşı ters çevirebilmek için biraz açıklık bıraktım.

  

 

Bütün dikme işlemleri bittikten sonra kumaşın içini dışına çevirdim. Ilk çevirmede sanki bantlar cepler ters gibi görünecek telaş etmeyin cepleri bir tur daha çevirince tamamdır. Cepleri çevirmeden önce açık kısmı diktim ve sonrasında çeviediğimde dikiş cep içinde kalmış oldu.

  

 

Son olarak eğer benimki gibi ilik koyduysanız düğmeleri koymadıysanız cırt cırt yada çıt çıt dikerek bebek bakım çantanızı tamamlayabilirsiniz. 🙂

Umarım bu paylaşımım size yol göstermiş ve faydalı olmuştur. Desteklerinizi bekliyorum yorum yapabilir yada siz de diktiğiniz çantalarınızı benimle paylaşabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin görüşmek dileğiyle. 🙂 🙂

 

Bir cevap yazın