Dikiş Atölyesi

Minik Puf Ayıcık Dikimi

Merhabalaaaarrrr,

Enerjik günler sizinle olsun 🙂

Ah bebeklerimiz güzel bebeklerimiz , onlar için ne yapacağını şaşıran annelerden misiniz ? Aah ben öyleyim sanırım 🙂 Bugünde durdum durdum gecenin bir saatinde oyuncak ayıcık diktim. Şablonsuz yaptığım için dört dörtlük oldu diyemem ama yinede size nasıl yapıldığını göstermek istedim.

 

 

Öncelikle artık kumaşımın arka yüzüne yapmak istedim ayıcık resmini ve kulaklarını çizdim. Kumaşım iki kat ve ön yüzü içe bakacak şekilde iğneledim.

   

 

Vücut kısmını dikmeye başlamadan önce kulakları halletmemiz gerekiyor. Kulak kısımlarınıda çizdim ve kumaşımı ikiye katlayıp çizgilerinin üzerinden  alt kısmını açık birakacak şekilde diktim.

    

 

Yuvarlak hatlı seyleri diktikten sonra etrafina dikişe doğru dikine kesikler atmak gerekir. Kulaklar ve ayiciğim da yuvarlak hatlı olduğu için bu kesikleri attıktan sonra kumaşı çevirdim. Dikine kesikleri ayıcığın gövdesini diktikten sonraki resimlerde görebilirsiniz. Kulakların biraz yumuşak olmasını istediğim için ön yüzü dışa gelecek şekilde çevirdikten sonra içerisine biraz elyaf koydum.

 

 

Kulakları ayıcığın baş kısmına ağız kısmı yukarı gelecek şekilde iki katın arasına yerleştirdim ve iğneledim. Artık ayıcığın gövde kısmını dikebiliriz.

  

 

Bu işlemin ardından çizgilerin üzerinden düz dikiş geçtim ancak bacak kısmında içerisine elyaf koyabilmek için açıklık bıraktım. Kumaşın fazlalıklarını kestikten sonra dikişe doğru dikine kesikler attım.

 

 

 

Kumaşımın ön yüzü dışa gelecek şekilde ters çevirdim. Bıraktığım açıklıktan elyafı içerisine yerleştirdim ve açık kısmı dışından elimle diktim. Siz dilerseniz baskı dikiş yapabilirsiniz. Ben ufak ve basit birşey olduğu için gerek görmedim.

    

 

Son olarak gözlerini ve ağzını yapmak kaldı. Göznyerlerine boncuğu sıkı diktim ve girintili olmasını sağlamak için de iğneyi arka yüzden çıkararak diktim. Ağzını dikmedim ama dikerseniz el ile dikebilirsiniz. Keçeden bir parça kestim ve yapıştırdım. Son olarakta boynuna bir kurdele bağlayıp tamamladım. Kurdelanın açılmaması için küçük bir düğüm attım.

 

 

Sizler eminim ki çok daha güzelini yaparsınız. Hepinize kolay gelsin. Umarım beğenmişsinizdir. 🙂

 

Bir cevap yazın