Editörün Seçtikleri

Bebeğiniz Bu Püreleri Çok Sevecek !

Herkese merhabalar,

Benim 7 aylık nur topu gibi bir kızım var ve insanın çocuğu olunca etrafında da sürekli çocuklu bayanlar varmış gibi geliyor. Sanki herkes benimle aynı zamanda doğurmuş gibi hissetmemek elimde değil 🙂 Laf lafı açar ama eğer bebeğiniz varsa döner dolaşır konu yine onlara bağlanır. İşte tam da böyle bir ortamda oturuyorken bir kaç anne ile tanıştım hepsi birbirinden farklı çocuklarında hepsinin özellikleri birbirinden farklı tabikide. Her çocuğun kendine has özellikleri var. Fakat benim dikkatimi çeken ise beslenme konusu oldu. Bebekleri 7. ve 8. aylarda olmasına rağmen ek gıdaya geçememiş olmaları. Kimi boğazına birşey kaçar diye korkuyor kimi benim bebeğim istemiyor diyor kimisi de sütten kesilir endişesi yaşıyor ve bunun gibi bir çok sebep mevcut. Ama yavaş yavaş 6. aydan sonra ek gıdaya geçmek bebeğin yutkunma becerisini geliştiriyor ve farklı tatlara alışmasını sağlıyor. Olması gerekende artık 7. ayda verimliliği düşmeye başlayan anne sütünün karşılayamadığı vitamin ve mineraller için ek gıdalara geçmek. Ve sizler için birkaç tane güzel başlangıç yemekleri tavsiyem olacak. Eğer ek gıda ve taneli yiyecekler için çok gecikirseniz yemek yemek istemeyen ve taneli yiyecekleri yemek istemeden kusan yutamayan çocuklarınızın olma ihtimali çok yüksek. Tabiki her çocuğun kendine has özellikleri var. Ama illaki bebeğinizin seveceği bir şeyler  vardır 🙂

Kabak Püresi

Buharda pişirilmiş kabakla tatlı havuçlar çok iyi gider. Organik olduğundan eminseniz havucun üzerinde kabuğunu bırakabilirsiniz.

1 adet dolmalık kabak

1 adet havuç

Kabağı parçalayın, havucu soyup küçük parçalara ayırın. Havucu buhar tenceresine koyup 5 dakika pişirin. Kabağı ekleyip sebzelerin ikisi birden iyice yumuşayıncaya kadar (tahminen 10-15 dk) pişirin. Emziriyorsanız kendi sütünüzle, formula sütle bir miktar ekleyerek püre yapın. Ben pişirmek için kullandığım sudan bir miktar kullanıyorum süt karıştırmadan dilerseniz o şekilde de verebilirsiniz.

 

Patates , Şalgam ve Tatlı Patates Püresi

Kök sebzeler  püre yapmak için çok uygundur ve çok güzel tatları vardır. Bebeğiniz katı gıdalara iyice alıştıkları ve yeni tatlar denemeye hazır hale geldikten sonra renklendirmek için karışıma bir tutam gram masala atabilirsiniz.

2 adet büyük boy patates

Küçük bir şalgamın dörtte biri

1 adet küçük tatlı patates

Tüm sebzeleri soyup küp şeklinde doğrayın ve yumuşayana kadar 15-20 dakika kadar buharda pişirin. Pürüssüz olana kadar bebeğiniz için kullandığınız süt (anne sütü veya formula süt) ile ezin.

 

Tavuk, Yaban Havucu ve Yeşil Fasulye Püresi

Tüm sebze püreleri tavuk ile çok iyi gider; fakat yaban havucunun, bütün bebeklerin çok hoşuna giden harika bir tadı vardır. İsterseniz fasulye yerine brokoli yada pırasa da kullanabilirsiniz.

1 adet yavan havucu

50 gr. kılçıksız yeşil fasulye

1 adet tavuk göğsu

Bir miktar zeytin yağı kızartmak için

Yaban havucunu uzunlamasına dörde bölün. Bütün parçalardaki odunsu gövdeyi kesip çıkardıktan sonra küçük parçalara ayırın. Fasulyelerin uçlarını temizleyin. Yaban havucunu 5 dakika Buharda pişirin, sonra yeşil fasulyeleri ekleyin ve sebzeler yumuşayana kadar 10 dakika kadar daha pişirin.

Bu sırada, tavuk göğsünü küçük küçük kesin. Tavaya bir miktar zeytin yağı koyup biraz ısıtın, iyice pişene kadar tavuğu 6-7 dakika kızartın. Pişmiş tavuk ve sebzeleri karıştırıp pürüzsüz bir al alıncaya kadar ezin yada blendır dan geçirin.

Sizler için biraz daha tariflerim var ama şimdilik bunları paylaşabildim. Umarım beğenmişsinizdir. 🙂 Bebişlerinizle mutlu musmutlu günler geçirmeniz dileğiyle… 🙂

Bir cevap yazın