Dikiş Atölyesi

Portföy Çanta Dikimi

Herkese selamlar 🙂

Bugün ki etkinliğimiz telis bezinden (haral ,çuval bezi  diyede adlandırılıyor) portföy çanta yapımı. Aslında gayet modern duruyor. Ben rengini ve naturelliğini çok seviyorum. Umarım sizlerde beğenirsiniz. Başlayalım bakalım 🙂

Öncelikle kumaşımızı ve astarı kesiyoruz. Astar dış kumaştan 1-2 cm kadar fazla kesilirse iyi olur. Kumaşı ve astarı ütülerseniz daha kolay olacaktır. Astar ve telis bezinin dikişlerini ayrı ayrı yapacağız.

          

 

Öncelikle kumaşımızdan başlayalım. 60cm olan kısmını ıkıye katlayalım.  30cm e 40 cm ebatlarında bir portföy çanta yapacağız. İkiye katlama işlemimizden sonra dantelimizi veya kullanmak istediğimiz başka bir metaryali kumaşa göre kesip üzerine iğneleyelim. Ardından danteli sabitlemek için dikelim. Eğer dantelin renginde bir ip kullanırsanız dikişleriniz görünmez. Görsel olarak daha iyi bir görünüm elde etmiş olursunuz.

                                                                                           

 

 

Aynı işlemi kumaşın diğer yüzü içinde yaparsak çantamızın hem arka hemde ön yüzünde aynı görüntü oluşur. Yalnız diğer yüze danteli iğnelerken önce kumaşı katlayıp diktiğiniz dantelden hiza almanız gerekir. Hiza almazsanız görüntü kötü olabilir. İki tarafını da diktikten sonraki görüntü aşağıdaki resimde mevcut.

   

 

Danteller içte kalacak şekilde kumaşımızı katlayıp artık yan açıklıkları dikerek kapatabiliriz. Kumaşı dikmeden önce iğnelerken dantelleri yine birbirine hizalamalıyız eğer kayarsa dikiş bittiğinde dantellerin bir ucu üstte bir ucu altta durabilir.

     

 

Her iki yanı dikerek kapadıktan sonra. Çantamızın alt kısmının en kazanmasını sağlamak için alt köşelere, yan dikiş ortaya gelecek şekilde, çaprazından bir düz dikiş geçelim. Aslında bunu hemen hemen bütün çantalarımızın alt kısmında görebiliriz. Nasıl olduğunu aşağıdaki resimlerde görebilirsiniz.

 

                       

 

 

Köşeleride bitirdikten sonra çantamızın ön yüzünü çevirelim. Aşağıdaki resimlerdeki gibi bir görüntü elde etmiş olmalıyız. Aslında çantanın büyük bir kısmı bitti denebilir.

      

 

 

Sıra geldi astarımıza ve astarı çantamıza yerleştirmeye. Astarımızın yan açıklıklarını kapadıktan sonra muhakkak çantaya yerleştirip ölçün. Eğer kısa gelirse veya bol gelirse görüntü kötü olacaktır. Ebatlarının iyi olduğundan emin olun. Astar ölçüleriniz tamamsa fermuar için, telis bezini içe doğru 2 parmak kadar katlayalım ve ütüleyelim. Fermuarı katladığımız yere yerleştirip iğneledikten sonra teğellemeliyiz. Fermuarı yerleştirirken sağından ve solundan biraz aşağıya sarkacak şekilde pay bırakmalıyız. teğelleme işleminden sonra fermuarın fazla kalan kısmını makasla kesebilirsiniz. Ayrıca fermuar astarla dış yüzey kumaşın içinde kalmalı.

                                                                                                                        

 

 

Astarımızı yerleştirmek için dışına doğru katlayalım ve ütütüleyelim. Katlar dış kumaşta ve astar da birbirine bakacak şekilde olmalı. Arından astarımızı diktiğimiz fermuarın üzerine yerleştirelim ve iğneleyelim. Bu işlemi yaptıktan sonra fermuar kenarlarından dikişe başlayabiliriz. Ev tipi makinalar fermuarın kenar kısımlarını dikmez bu yüzden fermuarın çanta dikişlerine denk gelen  iki kenarını el ile dikmek zorundayız.

      

 

İşte bitti. 🙂 Fermuarın teğellerini sökerek temizledikten sonra dilerseniz fermuar kısmını bir püskül veya başka bir aksesuarla temizleyebilirsiniz. Ağız kısmında fermuardan kalan bir dikiş olur. Kumaşınız renginde iplik kullanırsanız görünmez veya oraya bir şerit ile kapatabilir ve çantanıza hareket verebilirsiniz.

      

 

Umarım paylaşımımı beğenmişsinizdir. Diktiğiniz güzel çantaları iyi günlerde kullanın 🙂 Bu paylaşım için yorum yapabilir veya diktiğiniz çantalarınızı ,  fikirlerinizi paylaşabilirsiniz 🙂

 

 

6 thoughts on “Portföy Çanta Dikimi

Bir cevap yazın