Dikiş Atölyesi

Pratik ,Bol Pantolon Dikimi

Herkese merhaba 🙂 Bugün sizlerle bol basit bir pantolon dikimini paylaşacağım. Bu pantolonu birazcık dikiş makinesini kullanabilen herkes dikebilir. Bu paylaşımım da size yol gösterici olacaktır diye düşünüyorum. Umarım yanılmıyorumdur. 🙂

Öncelikle parşömen kağıdına pantolon kalıbı çıkarmalıyız. Kalıbı nereden bulacağım dediğinizi duyar gibiyim. Bunu dilerseniz burda dergisinden temin edebilir ya da gardrobunuzda mevcut olan bir pantolonu kalıp olarak kullanabilirsiniz. Eğer dar bir pantolonu beden olarak kullandıysanız bel kısmından paçalara doğru genişleterek parşömene çizebilirsiniz. Bir önceki yazımda burda dergisinden kalıp çıkarma konusuna değinmiştim.

Kumaşımızı ters yüzü dışa gelecek şekilde ikiye katlayalım ve kalıpları aynı yönde kumaşa iğneyelim. Aynı yönde olması önemlidir.

                    

 

 

Kalıpları iğneleme işleminden sonra kalıpların bitiş hizasından kumaşımızı keselim. Yalnız kumaşı keserken bel kısmında içe katlanması için 4 parmaklık yada bel lastiği olarak kullanacağınız kumaşa göre pay bırakalım. Benim kalıbımda bel payı içinde. kağıdı kumaştan ayırıp tekrar iğnelemeden önce pens atılacak yerlerini işaretlemeyi unutmayın. Bir sabun veya toplu iğne yardımıyla bunu yapabilirsiniz. Artık kalıbı çıkarıp iki kat kumaşı birbirlerine dikmek için tekrar iğneleyebilirsiniz.

 

Kumaşın ağ kısımlarını birbirine dikelim. Aşağıdaki resimde dikmeniz gereken yeri kırmızı oklar ile işaretledim. bu dikişleri yaptıktan sonra elimizde birbirine dikilmiş ön kısım ve arka kısım olarak iki parça olmuş olacak.

                     

 

 

Ağ kısımlarını diktikten sonra kumaşımızı açtığımızda görüntü aşağıdaki gibi olmalı. Pantolonumuzun iç bacak kısımlarını kumaşı ters çevirip dikelim.Dikilecek yerleri aşağıdaki resimde işaretledim. Önce ağ kısmından başlayarak iğneler ve dikerseniz hizalamada kaydırma yaptığınızda fazlalıklar paçalarda kalır düzeltmeniz kolay olur.

 

                         

 

Gelelim yan dikişlere. Pantolonunuzun dış kısmını da boydan boya belden başlayıp paçalara doğru dikişini yapın. Dikmeniz gereken kısmı, aşağıdaki resimde siyah oklar ile belirtilmiş olarak görebilirsiniz.

   

 

Artık pantolonunuzun büyük parçalarını birleştirmiş oluyorsunuz. Detayları halletmeye geldi sıra 🙂 Pantlonların arka kısımlarında pens denen dikey dikişler bulunur. Muhakkak kendi pantolonlarınız da da görmüşsünüzdür. Şimdi bu kısımları ayarlayacağız. Çıkardığınız kalıptaki (eğer pantolondan çıkardıysanız onun ölçüsünde dergiden çıkardıysanız oradaki üçgen şekli ) çizgiden kumaşımızı dışı içe girecek şekilde  doğru katlıyoruz. Uzunluğunu da yine kalıp yada pantolondaki ölçüye göre alıyoruz. Katladığımız yeri dikey olarak yukarıdan aşağıya doğru iğneliyoruz ve dikiyoruz. Sivri uç aşağı gelecek şekilde bir üçgen elde etmemiz gerekiyor. Aşağıda resimde görebilirsiniz.

     

 

 

Pileler içinde pensleri yaparken yaptığımız yöntemi kullanıyoruz. bu dikişleri yaparken ütü ile baskı yaparak iz yaparsanız daha kolay dikebilirsiniz. aşağıda pililerin işretlemelerini görebilirsiniz.iki çizgiyi birbirine birleştirip pens gibi dikmeniz yeterli. yalnız pensten farklı olarak üçgenin sivri ucu bu sefer aşağı değil yukarı bakacak.

            

 

Sıra paçaları düzeltmekte. Eğer dikişinizden yada kesim hatasından kaynaklı uzunlu kısalı ise paça kısımlarını keserek eşitleyin ardından aşağıdaki resimde görüldüğü gibi ince bir şekilde uçları iki kez katlayın ve ütü ile izini belli edin. Ben yaklaşık 2 parmak olacak şekilde kalınlığı ayarladım. Siz zevkinize göre de yapabilirsiniz. 2 kat katlamamın sebebi ovarlok kullanmadığımdan dolayı kumaşımda saçaklanmayı önlemek. Ütüledikten sonra iğneleyin ve içte kalan kenardan dikin.

                            

 

Son olarak bel kısmına geldi. Daha önce kumaşı kesrken bel payı bırakmıştık. İçe katlıyoruz ve alt kısmı iç kenarindan dikiyruz. Dkme işlemi bittikten sonra lastiğimizi içine geçiriyoruz. Lastiği isterseniz ön iç kısımda birer delik açarak geçirebilir veya yan dikişlerdeki açıklıktan gecirip sonra yanları kapatabilirsiniz. Ben hala resimde gördüğümüz pantolonun bel kısmını bitiremedim o yüzden daha önce dikmiş olduğum ve kenarlarında ovarlak kullandığım bir başka pantolondan göstereceğim.

 

                                                                                                 

 

 

Ve pantolonumuzu tüm dikiş yerlerini ütüleyerek bitiriyoruz. Umarım paylaşımım faydalı olmuştur. Pantolonlarınızı güzel günlerde giymeniz dileğiyle 🙂

 

   

 

 

Bir cevap yazın