Dikiş Atölyesi

Burda Dergisi İle Kalıp Çıkarmak !!!

Bugün sizlere ‘’Burda dergisinden’’ nasıl kalıp çıkarılır onu paylaşmak istiyorum. Dikişe yeni başlayanlar için yardımcı olacağını düşündüm. Öncelikle burda dergisinden dikmek istediğiniz modeli seçtikten sonra onun dikiş detaylarının olduğu sayfayı açalım. Modellerinin dikilmesi için olan zorluk dereceleri noktalarla belirlenmiştir. Tek nokta olan modeller başlangıç için idealdir. Ben sizler için bir pantolon kalıbından örnek vereceğim. Zorluk derecesi 2’dir.

 

Derginin biçki parçalarının olduğu sayfada modelimiz resimde gördüğünüz kısımdır. Ayrıca her parçanın şeklini ve rakamlarını da görmekteyiz. Ben 40 beden olarak çizmek istiyorum. Öncelikle derginin yanında verilen birçok çizginin olduğu kağıtlar yani paftalarda biçilecek parçaların kalıplarını nasıl bulacağımızı buradan çözeceğiz. Sizlere kolayca anlamanız için işaretleme yaptım. 2. Resimde yukarıda 115 A Pantolon yanındaki kırmızı daire içindeki noktalar zorluk derecesidir. Ayrıca A harfi ile verilen rakamlar paftaya sığmadığı için kesilmiş ve eklenecek parçalardır. Onu da resimde pantolonun paça kısmında 21A ve 24 A numaralı parçalarda görebilirsiniz. Alt kısımda kutucuk içerisinde yazan;

Mavi patron; kağıtta ki çizgilerin rengidir.

Pafta C:  bulmanız gereken kısımdır.(resim ile göstereceğim)

Patron yanı kalıp parçaları 21-26;  21 numaradan 26 numaraya kadar parçanız olduğudur.

Bd.40, Bd.38 karşılığında verilen çizgiler ; bedeninizi temsil eder.

                                      

Resimde gördüğünüz ek olarak verilen kağıtların adı paftadır. Paftaların üzerinde mavi ve büyük puntolarla yazan A , B , C , D harfleri sizin seçtiğiniz model kalıplarının yerini bulmanıza yardımcı olur. Yukarıda söylediğim gibi pafta C bizim örnek olarak kullanacağımız pantolonumuzun bulunduğu paftadır.

Resimde C paftasının üzerinde karmaşık birçok çizgi olduğunu görüyoruz. Her modelin patronu için ayrı bir renk kullanılmış. Bizim pantolonumuz en başta açıkladığım gibi mavi patrondur yani mavi çizgiler. 21 den 26 ya kadar olan mavi çizgiler bizim pantolon kalıbımızdır.  Birde bedenimizi temsil eden çizgi karakterlerini de yakından göstermek istiyorum.

 

 

22 numaralı parçamız üzerinden bedeninizi temsil eden çizgiyi eklediğim resimlerde olduğu gibi seçmelisiniz. Her parçada numara kendi renginde yazmaktadır onu da görebilmeniz için resimdeki siyah daire içerisinde gösterdim. Şekilleri rengine görmek biraz fazla çizgi olduğundan dolayı zor gelebilir. Ama birkaç parça çizdikten sonra ilk bakışta görebilecek düzeye geleceksinizdir. Şekilleri elinizle çizgileri takip ederek ya da bir kalem ile çizerek belirleyebilirsiniz. Tüm parçalarınızı bu şekilde belirledikten sonra parşömen kağıdına taşıyarak kalıbımızı çıkarmış olacağız.

Çizmemiz gereken parçaları kopyalamak için parşömen kağıdımızı şeklin üzerine yerleştirip iğneliyoruz ve üzerinden çiziyoruz. Kaleminiz yumuşak ve koyu renkli olursa rahat edersiniz. Dilerseniz rapidolarla da çizim yapabilirsiniz.

Her parçanın üzerine daha sonra bulması kolay olsun diye ben parça numarasını, dergi sayısını, hangi pafta olduğunu, patron rengini ve hangi beden olduğunu yazıyorum. Bir süre sonra çoğaldıkları için hem kalıbı hem de resimleri bulmak kolaylaşıyor. Sistemli ve düzenli olmasını isterseniz sizde bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Her parçada;

Numara: (21,22,23,24,25,26) artık hangisiyse

Bedeni: 40

Dergi sayısı : Nisan2017

Paftası : Pafta C

Patron Rengi : Mavi

Sizler için bu Pantolon kalıbında kullanılacak tüm parçaları görebilmeniz kolay olsun diye işaretliyorum aşağıdaki resimlerde mevcut.

Umarım paylaşımımı beğenmişsinizdir ve yararlı olmuştur. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere… 🙂

Bir cevap yazın