Makaleler

Asla Buzlu Su İçmemelisiniz! Neden Mi?

Önümüz yaz, havalar ısınmaya yavaş yavaş başlayacak ve o bunaltıcı sıcaklarla karşı karşıya kalacağız. Hal bu olunca güneşe ateş etmekten daha kolay bir çözüm olarak buz gibi hatta buzlu buzlu su içmek geliyor akla.

Ancak buzlu su içmek sağlığınız için inanılmaz derecede tehlikeli desek. Neden mi?

Öncelikle size şu örneği vermek isteriz. Sıcak bir günde güneşin altında saatlerce beklediğiniz için bedeninizin de sıcaklığı yükseldi… Bu durumda buz dolu bir havuza birden atladığınızı düşünün. “Ben böyle şok!” Aynen öyle 🙂

Buzlu su içmemek için nedenlere gelecek olursak:

Gözenekleri tıkar, sivilceye yol açar

Oda sıcaklığında ya da hafif soğuk su içmek gözeneklerinizi açar ve cildinizin rahatlayarak gevşemesine yardımcı olur. Soğuk su ise tam tersi bir etkiye sahiptir. Bu gözenekleri tıkayan ve hücrelerin küçülmesine neden olur…

Su akışını engeller

 

Buz gibi soğuk su içmek yukarıda bahsettiğimiz gibi sindirim yolu başta olmak üzere vücudun kan damarlarını daraltır. Bu da vücutta yeterli su akışının olmamasına sebebiyet verir.

Enerji kaybına yol açar

 

İnsan vücudu ısısını ayarlamak ve düzenlemek için mükemmel bir dengede oluşmuştur. İç ısısı düştüğünde ısıyı yükseltmek için daha fazla enerji harcar. Bu da sıvı kaybına yol açar ve yiyeceklerle beraber aldığınız kalori yerine sudan götürür.

Bağışıklık sistemini engeller

 

Özellikle yemeklerden sonra içeceğiniz buzlu su vücudunuzun (yaz ayı olsa bile) bağışıklık sistemine doğrudan müdahale edecek ve sağlık sorunlarının temeli bu şekilde atılmış olacak.

Kilo almanıza neden olur!

 

Evet, buraya kocaman bir ünlem koymak istedik. Buzlu su içmek imkansız gibi görünse de, vücudun ağırlığını da artıracaktır! Neden mi? Yediğiniz yemeklerden sonra vücut buradan alınan yağları yakmak isteyecektir ancak buzlu su buna müsade etmeyecektir.

Bir cevap yazın